Hans Jiříček

Vážení hudební přátelé a muzikanti,
chtěl bych také přispět se svojí troškou do mlýna a něco napsat o Milošovi Makovském.

Jsem mánička 1971 a k Milošovi jsem se poprvé dostal, když mně někdo z naší hudební rodiny koupil k vánocům desku Synkopy – Zrcadla. Začínal jsem původně s otcem country hudbu, abych si mohl zahrát u táboráku, potom jsem přibral klasickou kytaru a nakonec úplně propadl bigbítu.

Drhnul jsem všechny možné kytaristy, co poslouchal otec. Z našich Hladíka, Pavlíčka, Jandu, Andršta a další, ze světových Claptona, Hendrixe, Blackmora apod.

To, co jsem uslyšel z desky Synkop, bylo ale něco neobvyklého a úplně z jiného světa. Už v té době naprosto nepřekonaná technika, invence a nápady.

Později mě začali také ovlivňovat velmi šikovní kytaristé ze známých heavy metalových a rockových kapel, např. Malmsteen, Wilde, Van Halen, Lukather a z našich borců nejvíc Jarda Bartoň. Potom jsem zaregistroval experimentální hráče jako je Vai nebo Satriani. Těmito vlivy jsem prošel a zkoušel jsem hrát úplně všechno a docela nebyl problém cokoliv po těchto známých kytaristech zahrát. Ale Miloš Makovský bylo to, co mně vrtalo v hlavě.

Měl jsem to velké štěstí, že jsem koncem osmdesátých let nastoupil do brněnského Regonu a při té příležitosti jsem se s Milošem seznámil.
Potkali jsme se v Tuřanech, tuším, že tam zkoušela kapela Taxi.

Miloš se stal mým učitelem a zároveň mým výborným kamarádem.
Jeho techniky a nápady jsou i při vysokém stupni cvičení na kytaru téměř nehratelné. Velmi si vážím toho, že mě alespoň zčásti zasvětil do jeho světového umění.

Pro mě osobně je Miloš jeden z nejlepších kytaristů na světě a v mnohém byl vepředu před světovou špičkou. Nemohl se ale prosadit v podmínkách, které měl tehdy k dispozici. Navíc přišly problémy s rukou.

Není ale všem dnům konec a věřím tomu, že Miloš ještě dokáže v rockové muzice vymyslet a zahrát mnoho novátorských a doslova ekvilibristických kytarových lahůdek, které potěší mnoho milovníků kvalitní rockové hudby.

Některý hudební kritik nazval ve své době Miloše kytarovým kouzelníkem a měl pravdu, tak Miloši kouzli dál.

S poklonou Hans Jiříček
http://www.warningvision.cz/